ANA SAYFA
 FİRMA HAKKINDA
 ÜRÜNLERİMİZ
 FİYATLAR
 HABERLER
 E-MAİL VE ADRES
   

1986'DAN BERİ METAL DEDEKTÖRÜ ÜRETİMİNDE

TÜRKİYE'NİN LİDER KURULUŞU

ELSAN  ELEKTRONİK  SANAYİİ

   Firma hakkında

Tarihçe:  

   Elsan Elektronik Sanayii 1978 yılında Elektronik Mühendisi Tarhan Temizer tarafından İstanbul'da kuruldu. Firmanın ilk kuruluş yıllarında Türkiye'de enerji darboğazı vardı ve periyodik elektrik kesilmeleri oluyordu.Firma motorlu elektrik jeneratörlerine alternatif olarak akümülatörlü elektronik jeneratörler üretti. Bu cihazlar şehir cereyanı varken akümülatörleri şarj ediyorlardı, elektrik kesildiğinde ise akümülatörlerden alınan düşük voltajlı DC enerjiyi, 220 Volt AC şehir cereyanı seviyesine çıkarıyorlardı. Bu jeneratörler 4 - 6 saat enerji verebiliyorlardı. Firma bu cihazların yanında Türkiye'de ilk defa şarjlı flüoresan lambalı ışıldakları üretti.

   Gene firmanın ilk kuruluş yıllarında Türkiye'de anarşi vardı ve sıkça banka soygunları oluyordu. Firma Türkiye'de ilk defa banka alarm cihazlarını üretti ve başta İş Bankası şubeleri olmak üzere, İstanbul'daki 960 çeşitli banka şubesinden 260 adedini banka alarm cihazları ile donattı.

   1980 li yılların başında Elsan Elektronik Sanayii Türkiye'nin büyük sanayi kuruluşlarına elektronik alanında danışmanlık yapmaya başladı. Bu sanayi kuruluşları arasında petrokimya tesisleri, otobüs fabrikaları, ilaç fabrikaları, tekstil fabrikaları, ambalaj fabrikaları, ağır sanayi makinesi üreticileri vardı. Bu yıllarda üniversitelerimize ve hastanelerimize laboratuar cihazları üretildi. Gene bu yıllarda bazı fabrikalara yan sanayi olarak çalışıldı ve elektrikli aksamlar üretildi.

  1984 yılından itibaren  Elsan Elektronik Sanayii metal dedektörü konusunu incelemeğe başladı. Toplumda önemli bir kesim geçmiş tarihlerde gömülmüş altın ve gümüş paraları bulmak istiyordu. Türk toprakları nice zengin medeniyetler barındırmıştı. Gelen yoğun talep üzerine metal dedektörü imal edilmesine karar verildi. İki senelik araştırma - geliştirme safhasından sonra 1986 yılında VLF-16 modeli adında ilk dedektör piyasaya verildi. Bu dedektör altın ve define arayanlar tarafından fevkalade beğenildi ve uzun süreler firma gelen talebi karşılamakta zorlandı. Seri üretim talebi karşılamadığı için, isteklilerin isimlerini yazdırıp sipariş vererek günlerce bekledikleri oldu. Bu ilk VLF-16 modelinden hemen sonra Prometal modeli imal edildi. Bu model de o kadar çok rağbet gördü ki aradan neredeyse 20 yıla yakın bir süre geçtiği halde hala imal ediliyor. Cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik cihazlarda modeller 1 - 2 senede demode olduğu halde Prometal'in bu kadar uzun yıllar imal ediliyor olması herhalde rekor kitaplarına girecektir. Elsan Elektronik Sanayi tarafından imal edilen Prometal modeli dedektör  kopya edilip bir firma tarafından piyasaya sürülmüştür. Halihazırda birçok modelimiz, birçok firma tarafından taklit edilmektedir. (Bu taklitçi firmalar bilimsel esası olmayan bazı cihazları da üretmektedirler.) Orijinal Elsan kalitesinde olmayan taklit cihazlardan uzak durulması gerekir.

   1990 lı yıllarda sürekli kendini geliştiren Elsan Firması dedektörlerine yeni özellikler katarak yeni modeller üretmiştir.

   2000 li yıllarda Elsan dedektörlerinde bulunan bazı özellikler Dünya'da ilk defa görülen özellikler olmuştur. En son üretilen "Elsan Digital" modelinde özel altın ayırımı vardır. Cihaz sadece altın madenine ses sinyali verecek şekilde ayarlanabilmektedir. Cihazda sadece altına rastlandığında yanan üç tane mavi ışık vardır. Cihaz büyük başlığı ile 9 metreye varan menziliyle en meşhur Amerikan malı dedektörlerden üç misli daha derin aramaktadır. Cihazın dijital ekranında, bulunmuş olan cismin derinliği santimetre olarak belirmektedir.

   Elsan Firmasının, ürettiği dedektörler hem yurt içinde, hem de yurt dışında satılmaktadır. Elsan dedektörleri; Bulgaristan'da, Yugoslavya'da, Yunanistan'da, Arnavutluk'ta, Makedonya'da, İran'da, Irak'ta, Suriye'de, Azerbaycan'da kullanılmaktadır.

   Elsan Firması altın ve define dedektörlerinin yanı sıra, belediyeler, telekom müdürlükleri, elektrik ve su idareleri için de dedektörler imal etmektedir. Bu dedektöler toprak altında kalmış rögar ve kanalizasyon kapaklarını, vana kutularını, boruları bulmaktadır.

   Elsan Firması el tipi ve kapı tipi güvenlik dedektörleri de imal etmektedir.

   Elsan Firması, sanayide; hammadde, yarı mamul veya son ürün içinde istenmeyen metal parçalarının varlığını tespit eden, sanayi tipi metal dedektörleri de imal etmektedir.

 

  

   Metal dedektörü nerelerde kullanılır?

   Toprak altındaki defineler nasıl oluştu?

   Define arama yönetmeliği.

   Dedektörle define aramanın suç olmadığına dair Yargıtay Genel Kurulu Kararı.

   Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu.

   Define arayanın yapması ve yapmaması gereken şeyler.

   Tarihi eserlerimize ve tabiat varlıklarımıza sahip çıkalım. Bu vatan bizim.

   Definenin yerini belli eden, taşlara oyulmuş işaretler.

   Türkiye'de bulunan sikkeler, resimleri.

   Dedektörler ne kadar derinden bulabilir? Bazı dedektör satıcılarının yanıltıcı beyanları.

   Dedektör satın alırken nelere dikkat etmeli?

   Definenin ne tarafta olduğunu (sözde !) gösteren uydurma define bulma aletleri nelerdir?

   Görüntülü cihaz, ekranlı cihaz, yeraltı kamerası, GPR yeraltı radarı nedir?

   Çubuk, şakül, alan tarama cihazı, uzun menzilli antenli tarayıcılar, lazerli tarayıcı nedir?

   Dedektörle beraber hediye verilen alan tarama cihazının size ne faydası olur?

   Define bulmak için cinlerden yararlanılır mı? Defineyi cinler korur mu?

   Kur'an'da define ile ilgili ayetler. Bu ayetlerden hangi neticelere varırız?

   Dedektör kullanıcılarının resimleri ve definecilerle ilgili karikatürler.

   Metal dedektörlerinin çalışma prensipleri ve elektronik devre şemaları.

   Metal dedektörlerinin fiyatları.

 

 

ELSAN ELEKTRONİK SANAYİİ

Merkez:

Molla Gürani Cad. Kilimci Sok. No: 15/B Fındıkzade - Fatih - İSTANBUL

Tel: (0212) 523 45 29 - (0212) 523 99 77   Faks: (0212) 631 22 17

Şube:

Rami Kışla Cad. Topçular İş Merkezi No: 88 Dahili No: 275 Eyüp - İSTANBUL

Tel & Faks: (0212) 544 52 80

Copyright 2007 Elsan Elektronik Sanayii - Turkey    e-mail: elsaninfo@mynet.com , elsaninfo@e-kolay.net

ANA SAYFA  FİRMA HAKKINDA ÜRÜNLERİMİZ ÖNEMLİ BİLGİLER HABERLER E-MAİL VE ADRES